Az emberi szervezet a sejtregenerálódásnak köszönhetően képes önmaga megújítására. A testünket alkotó sejtek különböző élettartammal és regenerálódási ciklussal rendelkeznek, 7 évente pedig teljesen megújulnak.
Hogyan születik egy sejt?
Sejtosztódással, mely akkor következik be, amikor az adott sejt eléri azt a méretet, melynél kettő egymással és az anyasejttel is funkcionálisan egyenértékű és önállóan életképes részre tud osztódni. A folyamat gyorsasága függ életmódunktól, valamint az adott szervet alkotó sejtek egyéni tulajdonságaitól is. Míg májunk akkor is regenerálódik 2 hónap alatt, ha 70%-át eltávolítják, szívünknek és agyunknak egyes részei nem képesek a regenerálódásra.
Hogyan hal meg egy sejt?
Naponta 50-70 milliárd sejt hal el testünkben. A programozott sejthalál (PCD) a feleslegessé vált sejtek genetikailag meghatározott pusztulása, melynek fontos szerepe van szervezetünk védelmében.
Létezik programozott és nem programozott sejthalál. Utóbbi folyamatot károsító tényezők (pl.: megbetegedés) váltják ki. A programozott sejthalál egyik változata az apoptózis, mely genetikailag meghatározottan, egy sejt elpusztulásában merül ki. Ennek a természetes és kulcsfontosságú folyamatnak a végén, elhaló sejtjeinket ún. makrofágok takarítják el szervezetünkből, melyek a sejttörmelék bekebelezéséért felelős fehérvérsejtek.
Fontos, hogy sejtjeink elhalása és újraszületése összhangban működjön. A folyamat nem megfelelő végbemenetele különböző genetikai rendellenességekhez, sőt akár daganatos megbetegedéshez is vezethet.
Mik befolyásolják a sejtek regenerálódását?
A sejtregenerálódást életmódunk, szokásaink, fizikai aktivitásunk valamint sok más faktor is befolyásolhatja pozitívan és negatívan egyaránt. Fontos odafigyelnünk és tudatosan támogatnunk sejtjeink regenerálódási folyamatait, legyen szó azok természetes lecserélődéséről vagy betegség, baleset utáni rehabilitációjáról.