Az nem kérdés, hogy nagy mértékben befolyásolja a stressz az emésztést. A kérdés már csak az, hogy miként teszi mindezt a stressz, és pontosan miért alakulnak ki bizonyos válaszreakciók a szervezetünkben.
A stressz a latin „strictus” szóból származik, ami nem mást jelent, mint igénybevételt. A stressz fogalma tehát minden olyan dologra utal, amely próbára teszi szervezetünket. Az emberi emésztőrendszer szabályozásáért a paraszimpatikus idegrendszer felelős, melynek helyes működése felborulhat stressz hatására. Ezért van az, hogy bizony befolyásolja a stressz az emésztést. Ilyenkor szervezetünk elkezd szabálytalanul viselkedni, ami egyebek közt emésztőrendszeri panaszok formájában jelentkezhet.
Nézzük meg, hogy pontosan miként dolgozik szervezetünk ellen egyik legnagyobb ellenségünk: a stressz.
Hogyan befolyásolja a stressz az emésztést?
Mivel a stressz hatására csökken gyomrunk és beleink vérellátása, így az emésztési folyamatok lelassulnak, emésztőszerveink lassabban dolgoznak. Ez összességében pedig emésztőrendszeri panaszokhoz vezet. Az emésztés romlásával sajnos együtt jár az is, hogy bélflóránk felborul és a jótékony baktériumok eltűnnek szervezetünkből, míg a kártékonyak elszaparodnak beleinkben.
A gyulladást okozó anyagok szépen elkezdik roncsolni bélhártyánkat, amely a bélflóra felborulásán és a hasznos, emésztés segítő baktériumok folyamatos pusztulásán túl komoly szövődményekkel járhat. Ez az állapot bármilyen tartós is legyen, igénybe veszi immunrendszerünket is. Mivel velünk született immunrendszerünk nagy részét beleink alkotják, így ezek megbetegedését immunrendszerünk is megsínyli.
Így hat a tartós stressz az emésztőrendszeredre
A stresszel gyakran kéz a kézben járnak étkezési panaszok is, amelyek csak tovább rontanak az emésztőrendszeri problémákon. Az étvágytalanságtól, az éhséghullámokon át, minden fázison végig mehetünk, ha nem figyelünk oda a stressz megfelelő kezelésére.
A bélflóra felborulása, a gyulladások kialakulása és a rendszertelen étkezés egyenes út a gyomorbántalmak felé. A legtöbb stresszes ember tapasztalja az alábbi tünetek valamelyikét vagy akár a felsoroltak közül többet is egyidejűleg:
- puffadás
- gyomorégés
- hányinger és hányás
- reflux
- has fájdalom
- hastens vagy székrekedés
Stress hatására gyakran alakul ki székletürítési probléma, hiszen észlelve a gyomor megváltozott működését, vastagbelünk és vékonybelünk is újratervezi munkáját. Sokaknál aktívabban dolgozik ilyenkor a vastag- és vékonybél a bélsár kihajtásában, míg másoknál pont hogy visszatartja azt.
Miként befolyásolja az emésztést a stressz hosszú távon?
Önmagában is elég probléma, hogy túl vagyunk terhelve, nem még az, ha befolyásolja a stressz az emésztést, az immunrendszert, a teljes bélrendszert és táplálkozásunkat is. A rossz hír viszont az, hogy ha nem iktatjuk ki a stresszt, akkor nem fognak megoldódni panaszaink se, sőt olyan szövődményekhez vezethetnek, mint például a túlzott savképzőség miatt a fekélyek. De számolhatunk egy krónikus bélgyulladással is, sőt a felborult bélháztartás miatt különböző ételérzékenységekkel, ne adj’ Isten allergiákkal.
A stresszmentes emésztés titka
Három dologgal tudunk tenni annak érdekében, hogy emésztőszerveink éppségben maradjanak. Az első természetesen az, ha megszabadulunk a stresszforrástól. Általában ez a legnehezebb, ezért azt szokták tanácsolni a szakemberek, hogy tanuljuk meg higgadtabban kezelni a problémát és ne görcsüljünk annyit a dolgokon.
Nem tudjuk, hogy az előbbi a nehezebb, vagy az, ha a legszélsőségesebb idegállapotban is megtanulunk átgondoltan étkezni. Nem nyugtatjuk tomboló hormonjainkat egy nagy adaggal kedvenc ételünkből. Nem koplalunk és kezdünk önsanyargatásba azért, mert bestresszeltünk egy élethelyzeten. Ez a fajta önkontroll hatalmas tudatosságot igényel.
Talán a legjobb és legkönnyebben betartható megoldás az, ha megtámogatjuk szervezetünket olyan értékes tápanyagokkal, amelyekből erőt meríthet egy fárasztó nap végén. Érdemes olyan étrend-kiegészítőt választanunk, amely nyugtatja idegrendszerünket, erősíti immunrendszerünket és kíméletes gyomrunkhoz.
Utóbbi szempont azért is kiemelten fontos, mert a stressz elég kárt tesz emésztőrendszerünkben, nincs szükségünk arra, hogy szintetikus, nehezen felszívódó anyagokkal is megküzdjenek sejtjeink, melyek azon szorgoskodnak, hogy csillapítsák szervezetünk stressztüneteit.
A Zinzino Viva+ egy olyan teljesen természetes étrend-kiegészítő, amely a jó közérzet biztosításához értékes sáfránykivonatot, továbbá hajdinából származó B-vitamin komplexumot, acerolából kinyert C-vitamint, valamint tengervízből kivont magnéziumot és jódot tartalmaz. A természetes összetevőket olyan egységbe gyúrták a termék alkotói, amely hatékonyan gondoskodik egy átlag magyar ember napi szükségletéről.
Próbáld ki Te is és tedd meg az első lépést annak érdekében, hogy megszabadulhass egy megbúvó kisördögtől, a stressztől.