Skip to main content

A kiegyensúlyozott táplálkozás és az egészséges életmód szerves részét képezik az élelmi, más néven diétás rostok. Ezek az egyébként emészthetetlen, összetett szénhidrátok, vagy ha úgy tetszik poliszacharidok létfontosságúak egészségünk szempontjából.

A rostokról röviden

Korábban már írtunk ezekről a szénhidrátokról, így most csak érintőlegesen beszélnénk róluk. Két csoportba tartoznak ezek a növényi rostok: vízben oldódó és vízben oldhatatlanok. Előbbihez sorolhatóak például a pektinek és a nyálkaanyagok, míg utóbbihoz a cellulóz.

Mit kell tudni a vízoldékony rostokról?

A tápcsatornán áthaladva a vízoldékony rostok feloldódnak és zselés állagúvá válnak. Ez lassítja a szénhidrátok felszívódását, stabilan tartja a vércukorszintet és csökkenti a vér koleszterinszintjét. A vízben oldható rostok prebiotikus hatásúak és erősítik immunrendszerünket. Ilyen rostok például a béta-glükán, az inulin vagy a pektin, amelyek táplálják szervezetünkben a probiotikus bélbaktériumokat.

Mit kell tudni a vízben oldhatatlan rostokról?

A bélrendszerben szinte szivacsként működnek a vízben oldhatatlan rostok és megkötik a vizet. Ez azért nagyon fontos, mert ezzel gyorsítható a bélmozgás és biztosítható a könnyed emésztés. A folyamat során a rostok eltávolítják a bélfalra és a bélredők közé letapadt salakanyagot is, egyszerűbben fogalmazva: tisztítják a beleket.

Milyen betegségek kerülhetőek el tudatos rost fogyasztással?

A rostok fokozott bevitele szignifikánsan csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Tudatos rost fogyasztással megelőzhető a szívkoszorúér-betegség, a stroke, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az elhízás, valamint számos emésztőrendszeri betegség is. Rostdús táplálkozással elkerülhető például a  reflux, a nyombélfekély és az aranyér is.

A szervezeted rostért kiált!

A rostoknak számos élettani folyamatban van szerepük, így hiányukkor vészjeleket ad le szervezetünk. Ilyen jelzés a puffadás, a megnövekedett étvágy, a súlygyarapodás, a gyenge immunrendszer, a fáradékonyság és a székelési panaszok.

Ha nem tartalmaz az étrendünk diétás rostokat, akkor székrekedésünk lesz. De éppen ellenkezőleg is alakulhatnak a dolgok és a vízben oldható rostok vízmegkötő hatásának hiányában hasmenésünk lehet.

A puffadás a belekben lerakódott salakanyagok és a béflóra állapotának romlása miatt alakul ki. A gyakori éhségérzet hátterében a nem megfelelő szénhidrát anyagcsere áll, amely befolyásolja szervezetünk glükóz szintjét és  falánkságot okoz. A rostok hiánya a gyomor teltségérzetének hiányával, lassabb anyagcserével és az LDL koleszterin, valamint a vérzsír szint emelkedésével jár. Ebben az állapotban hajlamosabbá válunk a hízásra.

Ha szervezetünk probiotikus baktériumai nem jutnak elég tápanyaghoz (prebiotikus hatású, vízben oldható rostokhoz), akkor nem lesznek képesek elegendő B7-, B12- és K-vitamin előállítására. Ez pedig az immunrendszer nem megfelelő működéséhez vezet.

A fáradékonyság és a rosthiány összefüggése egyrészt az anyagcsere folyamatokban áll, amelyek több energiát igényelnek rosthiányos állapotban. Másrészt pedig a rosthiány miatt megemelkedett vércukorszintben.

Gondoskodj megfelelő rostbevitellel egészségedről és válassz olyan természetes élelmirost-keveréket, mint a Zinzino Zinobiotic+, amely 8 élelmi rosttal támogatja szervezeted megfelelő működését. Ráadásul a ketogén- és a vegán étrend követői is bátran fogyaszthatják.