Egyre több szakember hívja fel a figyelmet arra, hogy ne fogyasszunk feldolgozott élelmiszereket, hiszen azok károsak egészségünkre és betegségeket idézhetnek elő.
De mi is az a feldolgozott élelmiszer?
Olyan étel, amely számos előállítási folyamaton átesik, és azok során olyan adalékanyagok kerülnek bele, amelyeket az élelmiszeripar mesterségesen hoz létre. Ilyen anyagok az ízfokozók és a színezékek, vagy például a tartósító- és emulgeálószerek is. A feldolgozás mértékétől is függ az adott harapnivaló “szennyezettsége”. Vannak kevésbé feldolgozott (pl.: szeletelt sajt) és ultra feldolgozott (pl.: chips) élelmiszerek. A példák érzékeltetik az árnyalati különbségeket.
Hogyan hatnak szervezetünkre a feldolgozott élelmiszerek?
Több kutatás is született a témában, amelyek közül kettőt emelnénk ki. Az egyiket a párizsi Sorbonne Egyetem orvosai végezték, míg a másikat az Amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet munkatársai. Mindkét kutatás során beigazolódott, hogy a feldolgozott élelmiszerek rendszeres fogyasztása lényegesen növeli a rákos megbetegedések kockázatát.
Az amerikaiak két 10 fős csoport táplálkozási szokásait figyelték meg. A vizsgálatok azt mutatták, hogy ugyanannyi kalória, cukor, rost, zsír és szénhidrát bevitele mellett a feldolgozott élelmiszereket fogyasztó alanyok étvágya nagyobb volt, a vizsgálat végére pedig súlyuk gyarapodott.
Utóbbi jelenség oka az, hogy az alacsony táp- és ásványianyag értékkel rendelkező ételekkel üres kalóriákat viszünk be szervezetünkbe, melyek nem elégítik ki energiaszükségletünket. A túlzottan feldolgozott ételek nagy hatással vannak az éhségérzetet szabályozó (PYY) hormonunkra is.
Ezeket jobb, ha kerülöd
- Cukros, ízesített, szénsavas üdítőitalok
- Előrecsomagolt édes vagy sós nassolnivalók
- Instant szószok és levesek
- Előre elkészített ételek
- Konzerv élelmiszerek
- Kolbászok és kevés hústartalmú felvágottak
- Gyorséttermi ételek