Táplálkozásunk során kétféle zsírt fogyasztunk. Ezeket telített és telítetlen zsírsavaknak hívjuk. Hétköznapibb nyelven a telített zsírsavak a „rossz” zsírok, míg a telítetlen zsírsavak a „jó” zsírok. Szervezetünknek szüksége van zsírra azért, hogy megfelelően működjön lehetővé téve a zsírban oldódó vitaminok felszívódását.
A kérdés tehát, hogy melyek a jó és a rossz zsírsavak? Miket ajánlott fogyasztani és miket érdemes kerülni?
A túlzott mennyiségű telített zsírok súlygyarapodást okoznak, megemelik a koleszterinszintet, ezáltal növelik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Megtalálhatóak: sajtokban, tejfölben, süteményekben, kekszekben, pitékben, az állati zsírokban: kolbászban, szalonnában, sertészsírban, vajban.
Evvel szemben a telítetlen, ”jó” zsírok fogyasztásával csökkenthető a telített zsírsavak káros, koleszterinnővelő hatása. Megelőzik a szív és érrendszeri megbetegedéseket. Javítják az immunrendszer működését, hozzájárulnak agyunk és szemünk egészségéhez. A terhesség és szoptatás alatt a megfelelő omega-3 zsírsav bevitele elősegíti a magzat megfelelő növekedését és a kognitív funkciók fejlődését. Az alábbi élelmiszerek fogyasztása ajánlott:
- növényi olajok: olivaolaj, szezánmagolaj
- halak: lazac, szardínia, makréla
- minden dióféle
- olajos magvak
- avokádó
- szója